The Israel Genealogical Society
דף בית | לוח אירועים | ערוץ הוידאו | מי אנחנו | רא"י - רשומות ארץ-ישראל | ימי עיון וכנסים | מחקר וכלי מחקר | פרסומים | פינת החברים | צור קשר | English
 

הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי


מיקום: כפר הי-טק 3/4, קמפוס גבעת רם, האוניברסיטה העברית, ירושלים     ראה מפה
כתובת דואר: ת"ד 39077, ירושלים 91390
טל'   02-6586249      
פקס 02-6535426 
 
דואר אלקטרוני: cahjp@nli.org.il
אתר אינטרנט: http://web.nli.org.il/sites/NLI/Hebrew/collections/personalsites/CAHJP/Pages/default.aspx
 
(אתר אינטרנט ישן : http://sites.huji.ac.il/archives)
 
הארכיון המרכזי החל לפעול בשנת-1938 כארכיון היהודי ההיסטורי הכללי, והוקם מחדש על-ידי ממשלת ישראל בשנת 1969 כארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי. אחת ממטרותיו העיקריות היא "לאסוף ולחבר קטלוג מרכזי של חומר מקיף (על התפוצות), שחלקו הגדול עדיין אינו מוכר, ולאפשר להיסטוריונים וחוקרים להיעזר במידע הנאסף". כתוצאה מכך, מציינים בארכיון, הם מחזיקים ב"אוסף מקיף ביותר של מסמכים, פנקסים ורשומות הנוגעים להיסטוריה היהודית של התפוצות, מימי הביניים עד היום".
 
ספרייה: 11,000 כרכים
חומר ארכיוני מקורי: 6 ק"מ של מדפים
חומר ארכיוני במיקרופילם: 8,000,000 מסגרות
 
הארכיון המרכזי הוא המקום עיקרי למחקר על יהודי צרפת, גרמניה ואיטליה, אבל יש בו גם מסמכים מקהילות במזרח אירופה.
 
הרשומות במאגר זה מסודרות לפי אזורים גיאוגרפיים. קרא את הקטע על הארכיון המרכזי במדריך לארכיונים בישראל (אלסברג, 1973) כדי לראות את המצאי עד 1973.
 
הגבולות הפוליטיים המגדירים ארצות בארכיון זה הם אלו שהיו קיימים בין שתי המלחמות.
 
מקורות גיאוגרפיים
 
ניירות משפחתיים
בשנת-1994, במסגרת ההכנות לסמינר הבינלאומי הרביעי לגנאלוגיה יהודית, רשם הרולד לוין (Harold Lewin), מהחברה הישראלית לגנאלוגיה את המידע המשפחתי משלוש מגרות קטלוג השייכות לארכיונים פרטיים. רשימת המשפחות נותנת את שם המשפחה עם מספר סימוכין, שם פרטי, עיר או ארץ, תקופה ומספר התיק.
משערים שהרשימה הקיימת מכילה כעום כ-800 רישומים, והרשימה הכוללת מחזיקה כ-2,000 רישומים.
 
להלן רשימה מקרית לחלוטין של כמה מקורות גנאלוגיים Iרובם לא ישירים) בארכיון המרכזי בירושלים.
 
הרשימה מציגה רק חלק קטן של החומרים הגנאלוגיים המצויים בארכיון המרכזי, אבל נותנת מושג על כמה מסוגי החומרים המצויים שם. היא הוכנה בידי מתנדבי החברה הגנאלוגית הישראלית וייתכנו אי-דיוקים.
רשימה חלקית של מקורות גיאוגראפיים (Partial List of Genealogical Resources)
מקור ראשוני לגנאלוגיה גרמנית-יהודית בארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי מאת אסתר רמון והדסה אסולין, אבותינו כרך 15, מספר 2, קיץ 1999, ברשותו של גארי מוקוטופ (Primary Source Material for German-Jewish Genealogy at the Central Archives for the History of the Jewish People by Esther Ramon and Hadassah Assouline, AVOTAYNU Volume XV, Number 2 Summer 1999, By permission of Gary Motokoff)
רשימת ארכיוני מדינה גרמניים שמחזיקים הגדלות או פילמים של רישומים (שלנו G5) (List of German State archives which possess enlargements or films of registers (our G5))
רשימה של כתובות של הארכיונים המוזכרים לעיל (List of addresses of the above mentioned archive.)
 
יהודי במברג ופרנקוניה עילית (Jews of Bamberg and Upper Franconia)
יהודי במברג ופרנקוניה עלית נמצאים על CD Rom. מיכאל ברנט (Michael Bernet) יצר עותק דיגיטאלי של הספר שלא פורסם, של רבי מקס קטן: משפחות יהודיות מבמברג ופרנקוניה עילית בעידן האמנציפציה 1933-1870 (Judfamilien Bambergs und Oberfrankens in der Emancipations epoche 1780-1933). הוא כולל משפחות רבניות כמו ברילן/ברואל (Brilln/Bruell).
 
P27 אוסף דיאמנט (P 27 Diamant Collection)
פאול דיאמנט (Paul Diamant) היה היסטוריון ואסף מידע על יהודים ממרכז אירופה. האוסף שלו מכיל הערות בכתב-יד של אנשים שונים הקשורים למשפחתו. הרשימה כוללת 12 דפים עם ציטוט המשפחות להם הוא ערך הערות. דוגמא זו כוללת  חומר מעמודים 10-9 (קבצים E-J) (This sample includes material from pp. 9-10 (Files E-J)).
 
P237 אלה תולדות (P 237 Ele Toldot)
אלה תולדות, חיבר שלמה אטלינגר (Shlomo Ettlinger). באוסף זה של דוחות במחברות יש עמוד מידע פרטי לכל יהודי שמת בפרנקפורט-על נהר-מיין עד בערך 1810. אטלינגר עשה גם עבודה על הילדים של אבותיו הישירים. יש עותק גם בספרייה הלאומית בירושלים.
 
יהודים אשכנזים עניים ב-1809 באמשטרדם
יהודים אשכנזים עניים ב-1809 באמשטרדם, חיבר משה מוסל (Moshe Mossel), כולל 2.760 שמות בהולנדית ובעברית – שמות משפחה ושל קרובים להם; המידע כולל תוחלת חיים, פגמים גופניים, דרכי פרנסה ומצב משפחתי. עד 1809 87% מהרשומים כבר לקחו לעצמם שמות משפחה – למרות שלא תמיד הם היו אותם שמות אחרי 1812.
 
מקורות בפולין (Sources in Poland)
הארכיון ניהל סקרים במספר ארכיונים בפולין ואסף רשימות של חומרים הנוגעים ליהודים. חומרים נבחרים שנתגלו צולמו במיקרופילם - חלק מהם בעלי עניין לגנאלוגים. מדריך מפורט לחומר על יהודי פולין בארכיון המרכזי, במקור ובמיקרופילם, פורסם על-ידי אבותינו (Avotaynu).
 
אגודה להתיישבות יהודית ((יק"א) (Jewish Colonization Association (JCA)
נוסדה בפריס בידי הברון הירש (Baron Hirsch). מטרתה הייתה לעזור ליהודים במזרח אירופה באמצעות הגירה או הפיכת יהודים ליצרניים במזרח אירופה עצמה. הארכיון מכיל את תיקי המשרד הראשי של יק"א. בין מסמכים אחרים, אפשר למצוא רשימות של יהודים שהיגרו לדרום אמריקה ורשימות של מתיישבים במושבות שונות בארץ-ישראל, שנתמכו על-ידי יק"א.
 
מקורות ספרדיים (Sephardic Sources)
המקורות הספרדיים מופיעים בספר "מדריך למקורות גנאולוגיים ספרדיים ומזרחיים בישראל מאת יצחק כרם ומטילדה תג'ר
Guide to Sephardic and Oriental Genealogical Sources in Israel by Yitzchak Kerem and Mathilde Tagger

© All Rights Reserved - The Israel Genealogical Society בניית אתרים מיקסרמדיה עיצוב אתרים מערכת ניהול תוכן IWMS